Wczasy

wczasy, wakacje, urlop

< Poprzednia  1  [2]  3  4  ... 17  Następna >

Koszalin

04 lipca 2013r.

KOSZALIN Koszalin (38 m, 104 700 mk.), m. woj. położ. na Wybrzeżu Słowińskim w odl. 10 km od brzegu Bałtyku, nad rzeką Dzierżęcinką wpadającą do przybrzeżnego j. Jamno. Od wsch. osłonięte wzniesieniami morenowymi Gołogór, ku zach. równiny. Zakłady przemysłu spożywczego, przetwórstwa rybnego, pomocy naukowych, elektronicznego, chemicznego, materiałów budowlanych. Wyższa Szkoła Inżynierska, punkty konsultacyjne Akademii Rolniczej i Politechniki w Szczecinie oraz Uniwersytetu Poznańskiego. Filharmonia, teatr. Słowiańskie osiedle. W X-XI w. teren wpływów Kołobrzegu. Do Polski tereny te należały już w czasach Mieszka I, a Bolesław Chrobry ochrzcił miejscową ludność. W 1214 ks. pomorski Bogusław n oddał Koszalin zakonowi cysterek. Od 1248 przejął go biskup kamieński. Prawa miejskie 1206, budowa murów obronnych 1292-1308.


Szczecin — Goleniów —Mrzeżyno

19 kwietnia 2013r.

SZCZECIN — GOLENIÓW — NOWOGARD — PŁOTY— GRYFICE—TRZEBIATÓW—MRZEŻYNO, 118 km Od Szczecina do Goleniowa jedziemy jak trasą SI (0-33 km). Z Goleniowa drogą główną nr 52 tiapn. wsch. do Płotów, a następnie drogą drugorzędną na pn. do Trzebiatowa. Jedziemy stale przez Nizinę Szczecińską, od Płotów wzdłuż rz. Regi. Przy ujściu Regi kąpielisko morskie Mrzeżyno. 40km Glewice, w. owalnica. W pobliżu port lotniczy Szczecin. 41km Rz. Gowienica. Parking. 46 km Redostowo, w. Przy kościele zabytkowa wieża. 47-48 km Kikorze, w. Most na rz. Stepnicy (dopływ rz. Gowienicy). 53 km Olchowo, w. Dalej szosa wiedzie pd. stroną jez. Nowogardno. Kępy leśne to pn.-wsch. fragmenty Puszczy Goleniowskiej.


Szczecin Goleniow Świnoujście

19 kwietnia 2013r.

SZCZECIN - GOLENIÓW - ŚWINOUJŚCIE 93 km Świnoujście-Łunowo, osada rolniczo-wczasowa. Ulicówka. 95 km Świnoujście-Przytor. 1,5 km na pd. osada rybac-ko-wczasowa. 102 km Świnoujście-Warszów, na zach. krańcu wyspy Wolin. Parking. Koniec trasy SI i wariantu Slb, początek trasy S9. Przeprawa promem przez Świnę do centrum Świnoujścia** położonego na wsch. brzegu wyspy Uznam. WARIANT Sla. GOLENIÓW — STEPNICA — RECŁAW — WOLIN, 48 km Z Goleniowa (33 km trasy SI) boczną drogąjedzlemy na pn. zach. przez Puszczę- Goleniowską do Stepnicy. Dalej na pn. przez lasy i olbrzymie łąki Równiny Goleniowskiej. W Reclawiu droga łączy się z trasą SI. Wyjazd z Goleniowa na zach. ul. Wojska Polskiego. 5 km Modrzewie, w. Ulicówka z licznymi domami ryglowymi. Skręcamy na pn.


Trasy I szlakI turystyczne

19 kwietnia 2013r.

TRASY I SZLAKI TURYSTYCZNE TRASY SAMOCHODOWE SZCZECIN — SZCZECIN-DĄB1E — GOLENIOW --PARŁÓWKO — WOI.IN — ŚWINOUJŚCIE, 102 km Drogą główną E14 jedziemy w kierunku pn, Wyjazd ze Szczecina od Bramy Portowej, ul.: Wielką, Mostem Długim, Energetyków, Mostem Portowym, Gdańską, Mostem Cło-wym, Przestrzemią, E. Gierczak (Dąbie), Goleniowską. Trasa prowadzi przez Nizinę Szczecińską (Puszcza Goleniowska) wsch. brzegiem Zalewu Szczecińskiego na wyspę Wolin, przez Woliński Park Narodowy; w Świnoujściu przejazd promem do centrum miasta na wyspę Uznam. 1 km Szczecin-Łasztownia*, wyspa Międzyodrza rozciągająca się bezpośrednio za Mostem Długim na Odrze. Ważne partie portu szczecińskiego. 7 km Szczecin-Rogatka, dzielnica Szczecina przy Moście Cłowym na Regalicy. Liczne przystanie żeglarskie, lotnisko sportowe, camping. Skrzyżowanie: na pd. ul. Eskadrowa (szosa E14 do Triestu). Jedziemy ul. Przestrzenną. 10 km Szczecin-Dąbie*, przedmieście Szczecina przy ujściu rz. Płoni do jez. Dąbie. Skręcamy na pn., na zach. ciągną się Łąki Dąbskie.


Pomorze Zachodnie W Dziejach Polski

19 kwietnia 2013r.

POMORZE ZACHODNIE W DZIEJACH POLSKI polityka ta oznaczała jednak utrwalenie stagnacji gospodarczej. Jej symbolem była degradacja Szczecina do roli wielkiej twierdzy wojskowej, wzniesionej tu przez Prusaków wkrótce po zawładnięciu miastem. Ironia dziejów sprawiła, że ponowne możliwości rozwoju społeczno-gospodarczego przyniosły Pomorzu Zachodniemu, zwłaszcza zaś jego stolicy, rozbiory Polski, w których wyniku przywrócona została — wprawdzie pod pruskim panowaniem—jedność gospodarcza Pomorza Zachodniego z przeważającą częścią ziem polskich. Natychmiast po dokonaniu I rozbioru (1772 r.) rząd pruski podjął budowę Kanału Bydgoskiego, oddanego do użytku w 2 lata później, co zapewniło bezpośrednie połączenie Szczecina z Wisłą wodną drogą śródlądową.


Miejsce pomorza zachodniego w dziejach ziem polskich

19 kwietnia 2013r.

MIEJSCE POMORZA ZACHODNIEGO W DZIEJACH ZIEM POLSKICH Podejmując dzieło zjednoczenia ziem polskich pod władzą Piastów, pierwszy historyczny władca państwa polskiego, Mieszko, poświęcił szczególnie wiele wysiłków ziemiom leżącym na północ od Noteci i na wschód od Odry, to jest Pomorzu Zachodniemu. Podstawą działalności jednoczyciel-skiej pierwszych Piastów była nie tylko wspólnota językowa ziem między Odrą i Bugiem, ale również dążenie do uzyskania najbardziej bezpiecznej granicy państwa od północnego zachodu, dokąd dochodziła już w owym czasie polityczna ekspansja niemiecka. Taką bezpieczną granicę stanowiła Odra, nad którą w 972 r. wojska Mieszka odniosły pierwsze historyczne zwycięstwo polskie nad Niemcami pod Cedynią. Blisko tysiąc lat później, wiosną 1945 r., w rejonie niedalekich Siekierek wojska polskie przerwały u boku Armii Czerwonej niemieckie linie obronne na Odrze, by zadać ostateczny cios III Rzeszy i odzyskać dla Polski jej starą piastowską granicę.


Pomorskie przejścia graniczne

19 kwietnia 2013r.

PRZEJŚCIA GRANICZNE z domami wąskofrontowymi (Brzesko). Bogactwo obiektów ludowych można zaobserwować w pasie nadmorskim w okolicy Darłowa i Łeby (skansen w Klukach), a także w rejonie Bytowa i Człuchowa. Przetrwała też pewna ilość kościołów ryglowych i pięknych drewnianych dzwonnic (Szczecin-Pło-nia, Żelewo, okolice Nowogardu). Przełom XIX i XX w. to eklektyzm. Liczne obiekty z tego okresu znajdzie turysta w Szczecinie (Wały Chrobrego, ul. Jagiellońska, Al. Piastów), a także w Świnoujściu, Koszalinie, Szczecinku i Słupsku; są tam ciągi secesyjnych budynków mieszkalnych. Z późniejszego okresu pochodzi kościół MB Królowej Korony Polskiej W Szczecinie, zbudowany z ciemnego klinkieru ok. 1930 r.


Strona 2 z 17, < Poprzednia  1  [2]  3  4  ... 17  Następna >