Wczasy

wczasy, wakacje, urlop

 

Kiedyś spotkałem się z opinią

01 sierpień 2012r.

Kiedyś spotkałem się z opinią, że urlop tym się różni od rwania zęba, że naprawdę nie jest to żaden powód, żeby wychodzić z domu. Podróże dalsze niż do najbliższego baru z reguły są kosztowne, niebezpieczne, przykre. Na szczęście tylko niewielki ułamek społeczeństwa jest zatwardziałymi domatorami, nawet w okresie urlopowym. Letnie wakacje już rozpoczęte, dlatego też wydawać się by mogło, że ruch w portalach turystycznych znacząco się zmniejszył. Każdy urlopowicz ma już zarezerwowane noclegi, także, zostaje mały procent osób, którzy muszą- chcą z tych serwisów korzystać. Natomiast prawda jest całkowicie inna. Bazy noclegowe tętnią życiem przez okrągły rok, a czas naszego urlopu bywa dla nich okresem w którym szykują się już do kolejnego sezonu. Robią nową szatę graficzną, negocjują warunki współpracy ze stałymi właścicielami noclegów, szukają nowych partnerów, poprawiają i pozycjonują swój portal. Takie prace odbywają się jakby po drugiej stronie i bywają dla nas niewidoczne. Jest to dość absurdalne, lecz wracając z letnich wakacji już rozglądamy się za noclegami na zimę ponieważ także ferie nad morzem mogą być atrakcyjne dla osób spragnionych rozrywki i zawierania nowych znajomości.


Pomorze Zachodnie

19 kwiecień 2013r.

WIADOMOŚCI OGÓLNE Ogólna charakterystyka (stan 1977 r.). Pomorze Zachodnie zajmuje pn.-zach. część Polski przylegającą do Bałtyku, od ujścia Odry aż po ujście Łeby. Powierzchnia 3 województw zachodniopomorskich obejmuje ok. 26 tys. km2 (w tym woj, koszalińskie — 8,5 tys. km2, woj. słupskie — 7,5 tys. km2, woj. szczecińskie — 10 tys. km2). Obszary omówione w przewodniku to ok. 30 tys. km2, bowiem niektóre trasy sięgają poza administracyjne tereny wymienionych województw, obejmując pn. fragmenty woj. gorzowskiego i woj. pilskiego i wsch. — woj. bydgoskiego. Łącznie opisane obszary zajmują ok. 10% powierzchni Polski. Od pn. Pomorze Zachodnie przylega do Bałtyku na przestrzeni ok. 250 km (ok. połowa morskiej granicy państwowej), na zach. graniczy z NRD, od pd. z woj. gorzowskim i woj. pilskim, a od wsch. z woj. bydgoskim i woj. gdańskim. Całość stanowi nieregularny mocno wydłużony romb, ciągnący się wzdłuż brzegu Bałtyku z zach. na wsch.


Turystyka Pomorza Zachodniego

19 kwiecień 2013r.

TURYSTYKA (pojedyncze stare lub rzadkie drzewa, aleje) i nieożywionej (głazy); wśród tych ostatnich największy jest Głaz Trzygłowa w Tychowie. Turystyka. Obok gospodarki morskiej znaczenie dla całej Polski ma obsługa ruchu turystycznego, krajowego i zagranicznego. Wielki napływ turystów jest wynikiem walorów Pomorza Zachodniego; na czoło wysuwa się pas przymorski z licznymi kąpieliskami i uzdrowiskami, następnie rejon szczeciński (turystyka krajoznawcza) i olbrzymi obszar pojezierzy. Największą atrakcję stanowią piaszczyste plaże Bałtyku i kąpiele w wodzie morskiej.


Pomorskie przejścia graniczne

19 kwiecień 2013r.

PRZEJŚCIA GRANICZNE z domami wąskofrontowymi (Brzesko). Bogactwo obiektów ludowych można zaobserwować w pasie nadmorskim w okolicy Darłowa i Łeby (skansen w Klukach), a także w rejonie Bytowa i Człuchowa. Przetrwała też pewna ilość kościołów ryglowych i pięknych drewnianych dzwonnic (Szczecin-Pło-nia, Żelewo, okolice Nowogardu). Przełom XIX i XX w. to eklektyzm. Liczne obiekty z tego okresu znajdzie turysta w Szczecinie (Wały Chrobrego, ul. Jagiellońska, Al. Piastów), a także w Świnoujściu, Koszalinie, Szczecinku i Słupsku; są tam ciągi secesyjnych budynków mieszkalnych. Z późniejszego okresu pochodzi kościół MB Królowej Korony Polskiej W Szczecinie, zbudowany z ciemnego klinkieru ok. 1930 r.


Trasy I szlakI turystyczne

19 kwiecień 2013r.

TRASY I SZLAKI TURYSTYCZNE TRASY SAMOCHODOWE SZCZECIN — SZCZECIN-DĄB1E — GOLENIOW --PARŁÓWKO — WOI.IN — ŚWINOUJŚCIE, 102 km Drogą główną E14 jedziemy w kierunku pn, Wyjazd ze Szczecina od Bramy Portowej, ul.: Wielką, Mostem Długim, Energetyków, Mostem Portowym, Gdańską, Mostem Cło-wym, Przestrzemią, E. Gierczak (Dąbie), Goleniowską. Trasa prowadzi przez Nizinę Szczecińską (Puszcza Goleniowska) wsch. brzegiem Zalewu Szczecińskiego na wyspę Wolin, przez Woliński Park Narodowy; w Świnoujściu przejazd promem do centrum miasta na wyspę Uznam. 1 km Szczecin-Łasztownia*, wyspa Międzyodrza rozciągająca się bezpośrednio za Mostem Długim na Odrze. Ważne partie portu szczecińskiego. 7 km Szczecin-Rogatka, dzielnica Szczecina przy Moście Cłowym na Regalicy. Liczne przystanie żeglarskie, lotnisko sportowe, camping. Skrzyżowanie: na pd. ul. Eskadrowa (szosa E14 do Triestu). Jedziemy ul. Przestrzenną. 10 km Szczecin-Dąbie*, przedmieście Szczecina przy ujściu rz. Płoni do jez. Dąbie. Skręcamy na pn., na zach. ciągną się Łąki Dąbskie.


Szczecin Goleniow Świnoujście

19 kwiecień 2013r.

SZCZECIN - GOLENIÓW - ŚWINOUJŚCIE 93 km Świnoujście-Łunowo, osada rolniczo-wczasowa. Ulicówka. 95 km Świnoujście-Przytor. 1,5 km na pd. osada rybac-ko-wczasowa. 102 km Świnoujście-Warszów, na zach. krańcu wyspy Wolin. Parking. Koniec trasy SI i wariantu Slb, początek trasy S9. Przeprawa promem przez Świnę do centrum Świnoujścia** położonego na wsch. brzegu wyspy Uznam. WARIANT Sla. GOLENIÓW — STEPNICA — RECŁAW — WOLIN, 48 km Z Goleniowa (33 km trasy SI) boczną drogąjedzlemy na pn. zach. przez Puszczę- Goleniowską do Stepnicy. Dalej na pn. przez lasy i olbrzymie łąki Równiny Goleniowskiej. W Reclawiu droga łączy się z trasą SI. Wyjazd z Goleniowa na zach. ul. Wojska Polskiego. 5 km Modrzewie, w. Ulicówka z licznymi domami ryglowymi. Skręcamy na pn.


Pomorze Gdańskie i Sławieńskie

22 sierpień 2013r.

POMORZE GDAŃSKIE I SŁAWIEŃSKIE Ogólne przeobrażenia gospodarcze i demograficzne Krajobraz geograficzny wczesnośredniowiecznego Pomorza składał się głównie z dwu elementów: z lasów i borów oraz z wód stojących (jezior, bagien i moczarów) i rzek. Zdaniem badaczy lasy i wody Pomorza Wschodniego zajmowały na progu średniowiecza około 80% powierzchni. Na terenie Prus taki stosunek do ogólnej powierzchni kraju miał się utrzymać jeszcze w XII wieku, na Pomorzu Gdańskim zaś ogólny areał lasów miał spaść do 50%. Łącznie z wodami i moczarami doszlibyśmy do 60—65% lasów i bagien.