Wczasy

wczasy, wakacje, urlop

 

Nad Morzem Bałtyckim

03 sierpnia 2012r.

Pomorze leżąc nad Morzem Bałtyckim, jednym z dwóch wielkich mórz zamkniętych Europy, wciągnięte było w orbitę wielkich wydarzeń historycznych i związków gospodarczych, jakie te morza wokół siebie skupiały. Morze bowiem w większym stopniu wiąże, niż dzieli leżące nad nim krainy. Dogodność neutralnych, nie należących do nikogo dróg, jakimi są szlaki morskie, bogactwo połowów morskich każą wyżej cenić przybrzeżne obszary od urodzajniejszych nawet okolic, leżących wewnątrz kraju. Pomorze zajmuje dużą część południowego wybrzeża Bałtyku i jego najdalej na południe wciskającej się zatoki.


Pomorskie przejścia graniczne

19 kwietnia 2013r.

PRZEJŚCIA GRANICZNE z domami wąskofrontowymi (Brzesko). Bogactwo obiektów ludowych można zaobserwować w pasie nadmorskim w okolicy Darłowa i Łeby (skansen w Klukach), a także w rejonie Bytowa i Człuchowa. Przetrwała też pewna ilość kościołów ryglowych i pięknych drewnianych dzwonnic (Szczecin-Pło-nia, Żelewo, okolice Nowogardu). Przełom XIX i XX w. to eklektyzm. Liczne obiekty z tego okresu znajdzie turysta w Szczecinie (Wały Chrobrego, ul. Jagiellońska, Al. Piastów), a także w Świnoujściu, Koszalinie, Szczecinku i Słupsku; są tam ciągi secesyjnych budynków mieszkalnych. Z późniejszego okresu pochodzi kościół MB Królowej Korony Polskiej W Szczecinie, zbudowany z ciemnego klinkieru ok. 1930 r.


Miejsce pomorza zachodniego w dziejach ziem polskich

19 kwietnia 2013r.

MIEJSCE POMORZA ZACHODNIEGO W DZIEJACH ZIEM POLSKICH Podejmując dzieło zjednoczenia ziem polskich pod władzą Piastów, pierwszy historyczny władca państwa polskiego, Mieszko, poświęcił szczególnie wiele wysiłków ziemiom leżącym na północ od Noteci i na wschód od Odry, to jest Pomorzu Zachodniemu. Podstawą działalności jednoczyciel-skiej pierwszych Piastów była nie tylko wspólnota językowa ziem między Odrą i Bugiem, ale również dążenie do uzyskania najbardziej bezpiecznej granicy państwa od północnego zachodu, dokąd dochodziła już w owym czasie polityczna ekspansja niemiecka. Taką bezpieczną granicę stanowiła Odra, nad którą w 972 r. wojska Mieszka odniosły pierwsze historyczne zwycięstwo polskie nad Niemcami pod Cedynią. Blisko tysiąc lat później, wiosną 1945 r., w rejonie niedalekich Siekierek wojska polskie przerwały u boku Armii Czerwonej niemieckie linie obronne na Odrze, by zadać ostateczny cios III Rzeszy i odzyskać dla Polski jej starą piastowską granicę.


Trasy I szlakI turystyczne

19 kwietnia 2013r.

TRASY I SZLAKI TURYSTYCZNE TRASY SAMOCHODOWE SZCZECIN — SZCZECIN-DĄB1E — GOLENIOW --PARŁÓWKO — WOI.IN — ŚWINOUJŚCIE, 102 km Drogą główną E14 jedziemy w kierunku pn, Wyjazd ze Szczecina od Bramy Portowej, ul.: Wielką, Mostem Długim, Energetyków, Mostem Portowym, Gdańską, Mostem Cło-wym, Przestrzemią, E. Gierczak (Dąbie), Goleniowską. Trasa prowadzi przez Nizinę Szczecińską (Puszcza Goleniowska) wsch. brzegiem Zalewu Szczecińskiego na wyspę Wolin, przez Woliński Park Narodowy; w Świnoujściu przejazd promem do centrum miasta na wyspę Uznam. 1 km Szczecin-Łasztownia*, wyspa Międzyodrza rozciągająca się bezpośrednio za Mostem Długim na Odrze. Ważne partie portu szczecińskiego. 7 km Szczecin-Rogatka, dzielnica Szczecina przy Moście Cłowym na Regalicy. Liczne przystanie żeglarskie, lotnisko sportowe, camping. Skrzyżowanie: na pd. ul. Eskadrowa (szosa E14 do Triestu). Jedziemy ul. Przestrzenną. 10 km Szczecin-Dąbie*, przedmieście Szczecina przy ujściu rz. Płoni do jez. Dąbie. Skręcamy na pn., na zach. ciągną się Łąki Dąbskie.


Pomorze Gdańskie i Sławieńskie

22 sierpnia 2013r.

POMORZE GDAŃSKIE I SŁAWIEŃSKIE Ogólne przeobrażenia gospodarcze i demograficzne Krajobraz geograficzny wczesnośredniowiecznego Pomorza składał się głównie z dwu elementów: z lasów i borów oraz z wód stojących (jezior, bagien i moczarów) i rzek. Zdaniem badaczy lasy i wody Pomorza Wschodniego zajmowały na progu średniowiecza około 80% powierzchni. Na terenie Prus taki stosunek do ogólnej powierzchni kraju miał się utrzymać jeszcze w XII wieku, na Pomorzu Gdańskim zaś ogólny areał lasów miał spaść do 50%. Łącznie z wodami i moczarami doszlibyśmy do 60—65% lasów i bagien.


Wolin

03 września 2013r.

Wyspa Wolin jest największą w Polsce. Znaczną jej część zajmuje Woliński Park Narodowy, chroniący nadmorskie klify, cenną roślinność, rzadkie ptaki i zwierzęta. Z wysokich wzgórz morenowych roztaczają się fantastyczne widoki, a wolińskie lasy okrywają wiele tajemniczych konstrukcji z czasów II wojny światowej.


Ustronie Morskie

03 września 2013r.

Ustronie Morskie Prawdziwą perłą bałtyckiego wybrzeża jest Ustronie Morskie -atrakcyjny kurort leżący w pasie nadmorskim przy trasie Kołobrzeg - Koszalin. Działalność turystyczna prowadzona jest w blisko 240 obiektach przystosowanych dla potrzeb każdego turysty i kuracjusza. Wiosną i latem miłośnicy czynnego wypoczynku mogą skorzystać z uroków licznych ścieżek spacerowych i tras rowerowych